8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Kadınlarımız ekonominin, sosyal ve kültürel gelişimin, daha müreffeh ve mutlu bir yaşamın itici gücüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi eğer kadınlar geri planda kalırsa toplum olarak hayatın her alanında geri kalınır. O nedenle topluma düşen görev, kadınları desteklemek ve önlerindeki engelleri kaldırmaktır.

Kadınların hayatın her alanında varlığının artmaya başladığı, bunun da Türkiye’nin geleceği adına olumlu bir gelişme olduğunu görüyoruz. "Kadınların toplumda hak ettikleri saygın yeri alması, bireysel haklarına sahip çıkmaları ve yaşadıkları sorunların çözümünde etkin rol almaları bakımından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü önemli bir farkındalık oluşturmaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığımız için erkeğinin yanında cepheden cepheye koşan Türk kadını, Cumhuriyet ile birlikte toplumsal yaşamdaki yerini güçlendirmiştir. Ülkemizde Cumhuriyetin odak noktasında yer alan kadınlar, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti kadına dünyadaki birçok medeni ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı tanımış, genç cumhuriyetimiz 1930’lu yıllardan itibaren kadın mühendisler, bilim insanları, öğretmenler, avukatlar ve doktorlar yetiştirmiştir. Türkiye Cumhuriyetini bugün bulunduğu yere getiren de işte o çalışkan ve idealist insanların özverili çalışmları ve gayretleridir.

Omuzlarına yüklenen ağır sorumluluklardan hiçbir zaman yılmamış olan kadınlarımızın, bu ülkenin erkekleri ile omuz omuza ülkemizin gelişmesinde söz sahibi olmalarını desteklemeliyiz. Bu duygularla özverinin, sevginin ve asaletin kaynağı olan bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, anne ve babaların kız çocuklarımızın eğitimine gereken önemi vermelerini, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanda daha da yüksek düzeyde yer almaları amacıyla yapılan her türlü çalışmanın artarak devam etmesini temenni ediyorum.